Fakty o medycynie estetycznej

Fakty o medycynie estetycznej

Od kilku lat wyraźnie zarysował się trend szczególnego dbania o siebie, swoją sylwetkę, swój cały wygląd. Mogłoby się wydawać, że dotyczy to głównie kobiet, choć widać, że coraz częściej z usług kosmetycznych korzystają zarówno mężczyźni. Z pewnością, płeć piękna reprezentuje znaczną większość zainteresowania w tym temacie. Na ten stan rzeczy składa się wiele czynników, a głównym z nich jest wpływ społeczeństwa, stały rozwój social mediów oraz spoglądanie na telewizyjny świat. Jest to już odniesienie do punktów psychologicznych, choć śmiało można stwierdzić, że wszechpanujące porównywanie się do innych determinuje te zdarzenia. O kosmetologii można by mówić godzinami, a głównie charakteryzuje się ona nieingerowaniem w ciało ludzkie.

Medycyna estetyczna to całkowicie odmienny temat, choć tematycznie związany z tym samym. Sama, narodziła się już w 1973 roku, a jej zalążek zawdzięcza się francuskiemu pochodzeniu pewnego endokrynologa. Jeśli chodzi o granice Polski – pojawiła się 24 lata temu, przy okazji pojawienia się sekcji, która była w dużej mierze poświęcona działaniom medycyny estetycznej. Główne fakty z tej dziedziny to:

  • Zakres działań, który od lat skupia się przede wszystkim na zatrzymaniu biologicznego czasu. Oczywiście nie dosłownie, lecz w przenośni, choć wizualnie ma to zadanie spełniać. Mowa tu o wszelkich zabiegach, które eliminują postarzanie się skóry, a w efekcie doprowadzają do jej wyraźnego odmłodzenia.

    Na zakres działań medycyny estetycznej składają się również: usuwanie niechcianych blizn po wypadkach, czy innych zdarzeniach losowych, rozstępów oraz niewielkich defektów, spowodowanych przeróżnymi czynnikami. Warto zwrócić uwagę, że osobą odpowiedzialną za dokonywanie takich zabiegów jest wyspecjalizowany lekarz w tejże dziedzinie. Wybór odpowiedniego miejsca oraz specjalisty wymaga dokładnej analizy istniejących poradni na rynku, wiążąc się przy tym z możliwościami finansowymi. Jedynie wiarygodne kliniki mogą zapewnić pożądane efekty oraz brak późniejszych efektów ubocznych. Medycyna estetyczna to coś zupełnie innego niż chirurgia plastyczna. Z samej nazwy można domyśleć się, że pierwsza jest bardziej ,,delikatna’’.

    Słusznym faktem jest to, że nie jest ona w zupełności inwazyjna. Do zabiegów używa się dwóch podstawowych narzędzi, które dzielą się w zależności od rodzaju wykonywanego działania, a są to przede wszystkim: strzykawka oraz laser. Jeśli mowa o chirurgii plastycznej – jest to dziedzina, która z kolei do swojej działalności używa już skalpela i ingeruje w ludzki organizm, co wymaga później pobytu w szpitalu i dochodzenia do siebie nawet przez kilkanaście miesięcy. W odróżnieniu do medycyny estetycznej – ta zostawia wyraźne ślady, których nie da się zakryć od razu.

  • Mówi się, że powyżej opisany dział medycyny nie jest kontrolowany wiekiem pacjenta, czy pacjentki. Z reguły nie ma różnicy ile człowiek ma lat, choć istnieje szereg cech, które muszą być spełnione do poprawnego i bardziej efektywnego rezultatu, a są to np.

    : celluit, zbyt duża tkanka tłuszczowa, różne rodzaje rozstępów, blizny, zmarszczki, itp.

.