Medycyna estetyczna to dział, który zajmuje się przede wszystkim zwalczeniem kompleksów i podwyższeniem samooceny. Czasami zamiast decydowania się na poszczególne zabiegi, uprzednio można skierować się do poradni psychologicznej, w której problemy te zostaną zniwelowane na tle życia w społeczeństwie. Jednak mimo wszystko, możliwość dokonywania tzw. poprawek wyglądu doprowadza do poprawienia stanu samoświadomości. Nie są to działania, które nas zmieniają, jednak pozwalają uniknąć konkretnych problemów (bo tak można nazwać niektóre schorzenia, których leczenia medycyna estetyczna się podejmuje).
Dział ten nie ingeruje bezpośrednio w ciało pacjenta, a do realizacji zabiegów używa się m.in.:
- Laser, czyli powszechnie znane urządzenie, które wytwarza konkretną wiązkę światła. W medycynie estetycznej stosowany jest bardzo często, a używa się go do odmładzania i poprawiania jakości skóry (usuwanie zmarszczek mimicznych, przebarwień, krwinek). Nie jest to jednak jedyna zastosowanie lasera.
Oprócz powyższych znany jest również ze swojej niecodziennej właściwości usuwania tatuaży. Czynności te są coraz bardziej znane na rynku i cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które w młodości postawiły krok ku dorosłości, a teraz żałują. Usuwanie permanentnego tuszu jest często związane z koniecznością, przy okazji podejmowania pracy, w której takich przyozdobień się zwyczajnie nie akceptuje. Obecnie – bardzo znane, choć z biegiem czasu, pracodawcy przekonują się do tego typu wzbogacania wyglądu swoich pracowników. Laser świetnie nadaje się także do usuwania owłosienia.
Depilacja jest na tyle znana przy użyciu tego urządzenia, z powodu swojej bezkonkurencyjności na rynku;
- Fale radiowe – które dzięki swoim możliwościom stałej zmiany prądu, generują ciepło. W omawianym dziale szczególnie znajdują swoją rolę w kosmetyce twarzy, czyli zwiększenia jej elastyczności i napięcia. Oprócz tego przydają się do nieinwazyjnego usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej;
- Mezoterapia igłowa – wykorzystywana jest w obszarach ciała, które wyraźnie potrzebują dodatkowej regeneracji. Mezoterapia polega na nakłuwaniu i przekazywaniu środków tj.: witaminy bezpośrednio na obszar, który wymaga poprawy.
Nie jest to jednak jedyna rola tego narzędzia. Oprócz możliwościom fizycznej poprawy jakości skóry, zajmuje się także eliminacją celluitu i rozstępów, podobnie jak laser, a także zapobiega problemom związanym z nadmiernym wypadaniem włosów lub nadmierną potliwością;
- Peelingi medyczne, zawierające specjalne substancje, które mają delikatnie złuszczyć martwy naskórek, co w efekcie sprawia, że skóra staje się jaśniejsza, wygląda młodziej, jest jędrna i odżywiona. Należy pamiętać, że peelingi te zawierają tzw. kwasy organiczne. Z tego tytułu, do miesiąca po zabiegu zaleca się bardzo dokładne nawilżanie skóry i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych;
- Kwas hialuronowy, często nazywany naturalnym odmłodzeniem.
Jego zadanie to przede wszystkim zapobieganie nadmiernemu wysuszeniu skóry i przywracanie odpowiedniego nawilżenia i jędrności. Głównie stosowany do eliminacji zmarszczek. Jedynym minusem zabiegu jest konieczność powtarzania zabiegu, ze względu na krótki czas trwania rezultatów.
.