Visual Basic

Visual Basic

Visual Basic to język programowania wysokiego poziomu – oznacza to, że składnia jest bardzo zrozumiała dla człowieka – a jednocześnie narzędzie programowania należące do firmy Microsoft. Visual Basic został stworzony na podstawie języka BASIC napisanego w 1964 roku przez Johna George’a Kemeny’ego i Thomasa E. Kurtza.

Zawiera on kilkadziesiąt słów kluczowych, funkcji i instrukcji. Nie jest on jednak w pełni obiektowy – nie pozwala na dziedziczenie oraz polimorfizm. Pomimo, że pierwsza wersja Visual Basic powstała w 1991 roku, dziś programiści korzystają już z siedmiu pochodnych tego języka.

Pierwsza z nich to Visual Basic for Applications, który wykorzystywany jest w bardzo wielu programach Microsoft. Na podstawie Visual Basic powstał również VBScript podobnie jak JavaScript używany do pisania skryptów, które wbudowywane są w strony internetowe. Popularność wciąż zyskuje Visual Basic .

NET – następca szóstej wersji Visual Basic, a jednocześnie część platformy .NET. Pozostałe pochodne Visual Basic to OpenOffice Basic, Gambas, WinWrap Basic oraz Lotus Script.

Softwarehouse Wecreo: aplikacje dla firm i instytucji